Pzkpfw I

Mikuláš Hampl

 

Typ: Lehký tank
Posádka: 2 (velitel, řidič)
Délka: 4,02 m
Šířka: 2,06 m
Výška: 1,72 m
Hmotnost: 5,4 t
Pohon a výkon: 6-válcový benzín Maybach NL38TR
Maximální rychlost: 50 km/h
Dojezd: 200 km
Pancéřování: Trup + věž: okolo 13 mm
Výzbroj: 2 ⨯ 7,92 mm

Historie tanku PzKpfw I sahá až do počátku 30. let, kdy začala německá armáda plánovat své dozbrojení obrněnou technikou. Byly plánovány nenáročné lehké tanky PzKpfw I a II, které měly posloužit jako cvičná vozidla, doplněné PzKpfw III a IV pro skutečné bojové účely.

Propozice k postaven pouze 5 tun těžkého vozidla, vyzbrojeného dvěma kulomety MG 13 dostaly firmy Daimler-Benz, Henschel, Krupp, MAN a Rheinmentall.

Vítězem této soutěže a objednávky na prvních 150 kusů se stala firma Henschel se svým Landwitschaftlichter Schlepper – zemědělský tahač (kvůli německému zákazu výroby mimo jiné tanků Versaillskou smlouvou, nesly ranné německé tanky názvy zemědělských strojů), po zrušení Versaillské smlouvy byl potom do výzbroje německé armády tento typ zařazen pod jménem PzKpfw I (SdKfz 101)

Tank se ještě jakž takž dokázal prosadit ve Španělské občanské válce, po začátku druhé světové války a rozjetí operace Barbarossa však neměl ani proti ruským lehkým tankům stejné kategorie: T-26, T-46 ani nejmenší šanci (podobně, jako u PzKpfw II). I když nebyl Panzer I na bojišti nijak zvlášť úspěšný, mohli díky němu němečtí tankoví konstruktéři i samotní tankisté držet krok s dobou.

Verze:

  • Ausf. A – základní verze, prvních 470 kusů
  • Ausf. B – verze se silnějším motorem, vyrobeno asi 1700 kusů
  • Ausf. C až F – sériově nevyráběné prototypy
  • PzBfWg I – velitelská verze PzKpfw I
Sériově vyráběný PzKpfw I Ausf. B

Odvozené verze:

  • Flammpanzer I – plamenometný tank
  • Panzerjäger – stihač tanků s dělem PaK L/43(t), vyrobeno 200 kusů
  • Sturmpanzer I Bison – 20 podvozků PzKpfw Ausf. B bylo osazeno těžkým pechotním dělem sIG 33 L/12 ráže 150mm a upraveno na samohybné děla
Samohybné dělo Sturmpanzer I Bison
Top