USS Nautilus

Mikuláš Hampl

 

USS Nautilus (označení SSN-571) byla první provozuschopná nukleárně poháněná ponorka. Patřila námořnictvu Spojených států Amerických. Jméno lodi bylo převzato od fiktivní ponorky ze slavného Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořem. Nautilus byl postaven především jako experimentální loď k ověření schopností plavidel s novým pohonem. Loď sloužila až do roku 1980 a dodnes se dochovala jako plovoucí muzeum.

Americké námořnictvo bylo prvním na světě, které zařadilo do služby plavidla s jaderným pohonem. Velký podíl na tom měl admirál Hymnan G. Rickover. Stavbu Nautilu odsouhlasil americký Kongres v červenci roku 1951. Při založení kýlu lodi byl 15. června 1952 v loděnicích Electric Boat Shipyard firmy General Dynamics v Grotonu ve státě Connectitut přítomen i tehdejší americký prezident Harry S. Truman. Na vodu byla ponorka spuštěna 21. ledna 1954, přičemž ji pokřtila Mamie Eisenhowerová, manželka Trumanova nástupce Dwighta D. Eisenhowera. 30. září téhož roku Nautilus konečně vstoupil do služby jako první válečná loď s jaderným pohonem na světě. Prvním velitelem lodi se stal Eugene P. Wilkinson.

Nautilus měřil na délku 98,7m a šířku 8,4m. Výtlak lodi dosahoval 3533t na hladině a 4092t pod hladinou. Tvar lodi ještě stále odpovídal tvaru dieselelektrických ponorek. Výzbroj tvořilo šest 533mm torpédometů. Disponoval sonarem typu BQS 4. Pohon tvořil tlakovodní jaderný reator typu S2W s výkonem 10MW (13 400 koní), díky kterému Nautilus měl relativně neomezený akční rádius (kdyby odpadla nutnost doplňování zásob sladké vody jídla apod.).

Nautilus byl historicky prvním plavidlem, které dokázalo podplout pod severním pólem. K této plavbě, označené jako operace Sunshine Nautilus vyplul 23. července 1958 ze základny v Pearl Harboru na Havajských ostrovech. 3. srpna 1958 Nautilus konečně dosáhl severního pólu, aby se po 96 hodinách strávených pod vodou a překonání vzdálenosti 1830 námořních mil (cca 3390km) vynořil severovýchodně od Grónska. Za tuto památnou plavbu byla Nautilu, jako prvnímu plavidlu v době míru, udělena prezidentská citace.

V následujících letech Nautilus sloužil především v Atlantiku a Středomoří. Od 60. let byl využíván hlavně k výcviku a v roce 1980 byl Nautilus vyřazen z aktivní služby. V roce 1982 začaly jeho úpravy pro funkci muzejní lodi. Veřejnosti byl zpřístupněn 11. dubna 1986 a dodnes je vystaven jako exponát v Submarine Force Museum na základně Naval Submarine Base New London. Návštěvník zde má možnost projít si i její interiér.

První jaderná ponrka světa – USS Nautilus
Top