Vzdušné síly

Stíhací letouny

Zde najdete abecedně seřazené články o stíhacích letounech:

Bombardéry

Zde najdete abecedně seřazené články o bombardérech:

Bombardér je vojenský letoun učený k ničení nepřátelských pozemních a námořních sil. K tomu používá pumy (aerodynamicky upravené bomby, navržené ke shozu z letadla), nebo v dnešní době i střely. V první světové válce tuto roli zastávaly především vzducholodě, později je však začala nahrazovat letadla. Ve druhé světové válce byly běžné obrovské bombardovací svazy, které nahrazovaly roli dělostřelectva. Bombardéry jsou velmi rozličné – dělí se na:

  • Stíhací bombardér – letoun schopný plnit jak roli taktického bombardéru (viz níže), tak těžkého stihače, v Němčině Zerstörer (Hawker Typhoon, Messerschmitt Me-410)
  • bitevní letoun – určený k tzv. CAS, Close Air Support (Blízká Vzdušná Podpora), obvykle těžce pancéřovaný, jelikož létal těsně nad bojištěm a přímo podporoval pozemní jednotky (Iljušin Il-2 Šturmovik, Junkers Ju-87 Štuka, Iljušin Il-10
  • Střemhlavý bombardér – ostrý úhel měl za druhé světové války s nedostatkem systémů zvýšit přesnost bombardování, letouny byly zároveň bitevními (Grumman TBF Avenger, Junkers Ju-87 Štuka)
  • Torpédový bombardér – palubní letadlo vybavené torpédy, výhradně za druhé světové války (Fairey Swordfish, SBD Dauntless, Aiči D3A)
  • Taktický bombardér – rychlý, často dvoumotorový stroj schopný během minut dorazit ke svému cíli, zasáhnout jej s precizní muškou a odletět, v Němčině Blitzbomber (Dornier Do-217, Junkers Ju-88, Bristol Beaufighter)
  • Strategický bombardér – navržen k letu ve formacích a tzv. kobercovému bombardování, údery proti strategickým, nikoli taktickým cílům, tedy základnám, továrnám, městům… které se „nikam nepohnou“ (Boeing B-17 Flying Fortress, Avro Lancaster)
  • Atomový bombardér – modifikovaná stíhačka, nejúčinnější bombardér schopný srovnat se zemí města, vznikaly za studené války, takže se jich zde budeme dotýkat jen okrajově (Convair B-58 Hustler, Boeing B-52 Stratofortress, Convair XB-70 Valkyrie)

Mimo to se bombardéry zhruba dělí na lehké, střední a těžké, ale to už se dozvíte v našich článcích o tomto druhoválečném „dělostřelectvu“.

Top